Türkiye, İngiltere ve Amerika Birlesik Devletleri'nde kocası tarafından eşsinin ırzına geçilmesi suçunun gelisimi üzerine karsılastırmalı bir çalışma


KARADAŞ C.

Polis Bilimleri Dergisi, vol.10, no.4, pp.113-132, 2008 (Peer-Reviewed Journal) identifier

  • Publication Type: Article / Article
  • Volume: 10 Issue: 4
  • Publication Date: 2008
  • Journal Name: Polis Bilimleri Dergisi
  • Journal Indexes: TR DİZİN (ULAKBİM)
  • Page Numbers: pp.113-132
  • Police Academy Affiliated: Yes

Abstract

his article examines an issue that has not found a great deal of interest in the growing literature on the treatment of sexual offences within the criminal justice systems, particularly, the possible treatment of marital rape and sexual assault complainants brought by the victim before the authorites in Turkey. This analysis draws on research from reputable journals and observations both from Turkish institutions and the public. The limited sources that are available in Turkey forced us to obtain personal interviews. However, western publications tell us about victims` experiences of their husbands` rape and sexual assault. Even though the article wishes to examine issues of victim care and satisfaction with the performance of the Turkish police, and other criminal justice professionals, it seemed that it was very difficult to find appropriate materials and statistics. Therefore a comparative study became necessary. The subject matter is thus analysed within an historical account of how American and English systems have developed. It is hoped that this end will be an appropriate guidance for the development of Turkish system.
Bu makale, ceza adalet sistemlerinde cinsel suçların takibine iliskin gelisen literatürde fazlaca yer bulmayan bir konuyu, özellikle, kocasını kendisinin ırzına geçdigi veya cinsel tacizde bulundugu iddiasıyla yetkili otoriteye sikâyet etmesi halinde esin görmesi muhtemel muameleyi Türkiye merkezli incelemektedir. Bu analiz Türk toplumundan (devlet otoritelerini de içine alacak sekilde) elde edilen gözlemler ile Amerika Birlesik Devletleri ve Batı ülkelerinde sahasında tanınmıs uzmanlarca yapılmıs arastırma ve yayınlanmıs makaleleri kullanmayı hedeflemistir. Türkiye’de kaynakların yetersiz olması bizi ikili söylesi veya bireysel gözlem yoluyla bilgi edinmeye zorlamıstır. Ancak, batı kaynakları bize kocaları tarafından cinsel tacize ugrayan veya ırzına geçilen magdur kadınların deneyimlerini bildirmektedir. Çalısmamızda Türk Polisinin performansının doyuruculugu ve magdurun bakımına yönelik sorunları ve diger ceza muhakemesi hukuku unsurlarını incelemek istememize ragmen ilgili materyal ve istatistiklere ulasmada zorluklarla karsılasılmıstır. Bu nedenle yabancı kaynaklı bir çalısma zorunlu hale gelmistir. Seçilen konu tabiatiyle Amerikan ve İngiliz sistemlerinin gelisimi baglamında incelenmistir. Temennimiz bu incelemenin Türk sisteminin gelismesi için bir örnek teşkil etmesidir.