An Analysis of Cognitive Readiness of the Turkish Police in Harmonization With the European Union Law by Comparison With Service Period and Service Branches


Bahar H. İ., YILDIRIM A.

Polis Bilimleri Dergisi, vol.7, no.4, pp.91-114, 2005 (Peer-Reviewed Journal) identifier

  • Publication Type: Article / Article
  • Volume: 7 Issue: 4
  • Publication Date: 2005
  • Journal Name: Polis Bilimleri Dergisi
  • Journal Indexes: TR DİZİN (ULAKBİM)
  • Page Numbers: pp.91-114
  • Police Academy Affiliated: No

Abstract

The adoption and implementation of the principles of Copenhagen criteria is one of the fundamental requirements in the process of Turkey's accession to the European Union. Because it is generally said in the EU that Turkey will not obtain the full membership unless Turkey adopts the above-mentioned criteria. In this sense, crucial legal arrangements have been carried out in Turkey especially since 1999 in order to, meet the requirements of Copenhagen criteria. The legal arrangements were made so radically and quickly that the determination and performance of Turkey surprised even the members of the EU. In this context, the members of the EU stated that they appreciated such arrangements but the implementation of the arrangements was much more significant, and also it should be seen how the arrangements would be reflected to the practice.
Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne adaylık sürecinde Kopenhag kriterlerinin yerine getirilmesi temel koşullardan biridir. Her aday ülke gibi Türkiye'nin de bu kriterleri yerine getirmediği sürece "tam üye" olamayacağı, Avrupa Birliği çevrelerince öteden beri ifade edilmektedir. Türkiye Kopenhag Kriterlerini yerine getirmek için özellikle 1999 yılından itibaren çok önemli hukuksal düzenlemeler yapmıştır. Düzenlemeler o kadar hızlı ve radikal yapılmıştır ki, gösterilen bu performans ve kararlılık, Avrupa Birliği çevrelerince bile şaşkınlıkla karşılanmıştır. Aynı çevreler bu defa da yapılan düzenlemeleri takdirle karşıladıklarını, ancak "uygulama"nın kendileri için çok daha önemli olduğunu ve Türkiye'nin yaptığı düzenlemelerin uygulamaya nasıl yansıdığının görülmesi gerektiğini söylemektedirler.