Avrupa birliği ortak sığınma sistemi: Avrupa birliği ülkeleri arasında kabul ve ret kararlarında tekdüzelik ne kadar sağlandı?


AKbaş H., özer m.

Polis Bilimleri Dergisi, vol.14, no.3, pp.105-121, 2012 (Peer-Reviewed Journal) identifier

  • Publication Type: Article / Article
  • Volume: 14 Issue: 3
  • Publication Date: 2012
  • Journal Name: Polis Bilimleri Dergisi
  • Journal Indexes: TR DİZİN (ULAKBİM)
  • Page Numbers: pp.105-121
  • Police Academy Affiliated: No

Abstract

Creating a common European Asylum System has become an important agenda for European Union countries. However, there is still a question that, to what extent, EU countries have implemented the process of common asylum system. One of the main indicators of achieving the common asylum system is to lessen different asylum practices among the EU countries. This article evaluates whether or to what degree, European Union countries have obtained the uniformity in asylum decisions. Comparing the positive and rejection decision rates between 2002 and 2007 across EU countries, findings reveal that cross country differences in both type of asylum decisions reduced from 2002 to 2007. For this reason, it can be argued that the efforts for a common asylum system appear to be effective.
Avrupa Birliği ülkeleri açısından ortak bir sığınma politikasının oluşturulması önemli bir gündem haline gelmiştir. Ancak, Avrupa Birliğinin ortak sığınma sürecini ne kadar uyguladığı ise halen bir soru işaretidir. Ortak sığınma sistemine geçilip geçilmediğini ifade eden göstergelerden birisi, Avrupa Birliği ülkeleri tarafından sığınmacılar hakkında verilen kararlardaki farklıkların azalmasıdır. Bu makale, Avrupa Birliği ülkelerinin sığınmacılarla ilgili vermiş olduğu kararlarda tekdüzeliğin sağlanıp sağlanmadığı veya ne derece sağlandığını değerlendirmektedir. 2002 ve 2007 yıllarına ait kabul ve ret sığınma kararlarının karşılaştırılması sonucu, araştırma bulguları, sığınmacılar hakkında verilen her iki karar türünde ülkeler arası farklı uygulamaların önemli derecede azaldığını göstermektedir. Bundan dolayı, ortak sığınma sisteminin oluşturulması için harcanan çabaların ektili olduğu iddia edilebilir.