Polisin teknoloji kullanımı ve performansı


SIMSEK Y.

Cumhuriyet Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Dergisi, vol.13, no.1, pp.165-178, 2012 (Peer-Reviewed Journal) identifier

  • Publication Type: Article / Article
  • Volume: 13 Issue: 1
  • Publication Date: 2012
  • Journal Name: Cumhuriyet Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Dergisi
  • Journal Indexes: TR DİZİN (ULAKBİM)
  • Page Numbers: pp.165-178
  • Police Academy Affiliated: No

Abstract

This study aims to expose the impact of the law enforcement IT expenditures and utilization on achieving effectiveness in law enforcement organizations. It uses crime clearance rate (percentage of offences cleared by arrest) as an outcome measure for eigth law enforcement agencies of Virginia, USA. By using secondary data from LEMAS and UCR datasets of 2000, it performs statistical analysis. It deduces that there is no significant difference between law enforcement agencies using mobile digital devices and law enforcement agencies not using mobile digital devices; there is no significant relationship between the variables of the mobile digital devices and crime clearance rate; and there is no significant relationship between law enforcement budget and crime clearance rate among Virginian law enforcement agencies.
Bu çalışma kanun uygulayıcının (polisin) bilgi teknolojilerini kullanımı ve harcamaları ile etkililiği arasında nasıl bir ilişki olduğunu nitel olarak ortaya koymaya çalışmaktadır. Çalışma polisin suçu aydınlatma oranını (suç işlendikten sonra müsebbibinin ortaya konularak tutuklanması oranını) başarı ölçüsü olarak almakta ve ABD’nin Virginia eyaletinde bulunan sekiz farklı polis biriminde bunu test etmektedir. 2000 yılına ait LEMAS (Kanun Uygulayıcının Yönetim Alanındaki İstatistikleri) ve UCR (Birleştirilmiş Suç İstatistikleri) verilerinin kullanıldığı çalışma ikincil verilerin istatistikî analizine dayanmaktadır. Çalışmanın ortaya koyduğu sonuçlar dijital mobil cihazları (dizüstü bilgisayar ve mobil veri terminalleri) kullanan ve kullanmayan birimler arasında anlamlı bir farkın olmadığı, mobil dijital cihaz kullanımı ile suçun aydınlatılması arasında bir ilişkinin bulunmadığı ve Virginia polis teşkilatları arasında kanun uygulayıcının bütçesi ile suçun aydınlatılması arasında ilişkinin bulunamadığı şeklinde sıralanabilir.